Autor: Slavomir Kalma, Zverejnené: 26.01.2015, Aktualizované: 12.07.2021
FARSKÁ EKONOMICKÁ RADA
 
Kán. 537 - Každá farnosť má mať ekonomickú radu, ktorá sa okrem univerzálneho práva riadi normami vydanými diecéznym biskupom a v ktorej veriaci vybratí podľa tých istých noriem, majú farárovi pomáhať v správe majetkov farnosti pri zachovaní predpisu kán. 532.
 
Zloženie Farskej ekonomickej rady
Jozef Filo
Ing. Peter Pekara
Mgr. Róbert Augustín 
 
FARSKÁ EKONOMICKÁ RADA VO FARNOSTIACH ŽILINSKEJ DIECÉZY
ŠTATÚT
Poslanie
1. Farská ekonomická rada (ďalej len FER) je pomocným a poradným orgánom farára alebo farského administrátora (ďalej iba farára). Radí a pomáha mu v správe majetkov a v ekonomických záležitostiach, týkajúcich sa celej farnosti prostredníctvom svojich názorov, skúseností, odborných rád a konkrétnej pomoci tak, aby majetok farnosti bol spravovaný šetrne, obozretne a spoľahlivo.
2. FER sa riadi predpismi Kódexu kánonického práva, týmto štatútom a ďalšími normami diecézneho biskupa.
3. Pri rozhodovaní o závažných ekonomických otázkach, týkajúcich sa hospodárenia farnosti, je potrebné, aby si farár vyžiadal názor FER. Úkony, ktoré farár nemôže urobiť bez vypočutia si mienky FER, vymedzujú osobitné nariadenia diecézneho biskupa zverejňované v obežníku diecézy. Vzťahuje sa to najmä na opravy cirkevných budov, novostavby, predaj, kúpu a nájom cirkevného majetku, pôžičky, konanie zbierok pre účely farnosti, nakladanie s farskými financiami a podobne
4. Farár je štatutár farnosti s rozhodovacou právomocou a zastupuje farnosť vo všetkých majetkovo-právnych záležitostiach. Jeho povinnosťou je dbať na to, aby sa farské majetky spravovali podľa noriem, ktoré vydala kompetentná cirkevná autorita. Zároveň je zodpovedný za dodržiavanie príslušných zákonov Slovenskej republiky.
5. Členovia FER sú viazaní dodržiavať mlčanlivosť o prerokúvaných otázkach, okrem záležitostí, ktoré sú uznesením FER uznané za zverejniteľné. Záväzok mlčanlivosti zostáva v platnosti aj po skončení členstva vo FER.
6. FER nikdy nemôže platne konať bez farára. Farárovi jedinému prináleží zverejňovať záležitostí, týkajúce sa farského majetku.
7.
Členova FER majú vždy konať v záujme farnosti a usilovať sa o vytváranie ducha dôvery medzi farárom a veriacimi. Nezabúdajú pritom tiež na ducha kresťanskej solidarity s inými, najmä núdznymi.
 
Zloženie
8. Vo FER má svoje zastúpenie spoločenstvo veriacich danej farnosti. Ak má farnosť filiálne kostoly, má sa dbať na to, aby vo FER mali zastúpenie farníci, ktorí tvoria spoločenstvá pri každom kostole patriacom do farnosti.
9. Predsedom FER je farár.
10. Členovia FER vyberú spomedzi seba tajomníka. Jeho úlohou je urobiť záznam zo zasadania, pomôcť farárovi zvolať radu a byť nápomocný pri iných úlohách, ako je napr. vedenie účtov a pod.
11.
Členstvo vo FER nie je honorované.
 
Počet členov a požadované vlastnosti
12. FER má mať okrem farára najmenej troch členov. Optimálny počet je päť členov. Maximálny počet členov by nemal byť vyšší ako deväť. Celkový počet členov FER nezávisí od počtu farníkov, ale od ekonomických aktivít farnosti.
13. Členom FER môže byť muž alebo žena po dovŕšení 21. roku, bývajúci vo farnosti. Má to byť čestný, svedomitý, skúsený a rozvážny kresťan katolík odhodlaný hájiť záujmy Cirkvi.
14. Členmi FER nemôžu byť príbuzní farára (kán. 492 § 3) ani členovia jeho domácnosti.
15.
Členovia FER majú mať praktické skúsenosti vo finančných a hospodárskych veciach a v záležitostiach stavebno-technických.
 
Výber členov
16. Farár vhodným spôsobom získa návrhy veriacich farnosti na kandidátov za členov FER.
17. Z navrhovaných kandidátov farár vyberie primeraný počet členov FER tak, aby zloženie FER zodpovedalo úlohám, na ktoré je určená.
18.
Členovia FER, ktorí s členstvom vyjadrili súhlas a chcú pomáhať farárovi v správe farského majetku, zložia v prítomnosti farára sľub, že zverenú úlohu budú vykonávať svedomite, zodpovedne, v jednote so svojim farárom a v súlade s normami vzťahujúcimi sa na správu farského majetku. Text sľubu je v prílohe tohto štatútu. Členovia FER potvrdia zloženie sľubu podpisom.
 
Obdobie členstva
19. FER sa zriaďuje na tri roky.
20. Členstvo vo FER sa môže ukončiť dobrovoľným zrieknutím sa, ktoré člen predkladá buď písomne, alebo oznámi toto rozhodnutie farárovi a členom FER iným hodnoverným spôsobom.
21. Členstvo vo FER sa môže ukončiť aj pozbavením členstva. Pozbaviť niekoho členstva vo FER môže farár len pre vážny a oprávnený dôvod, po vypočutí si mienky ostatných členov FER a po porade s dekanom. Ak by sa pozbavený člen cítil ukrivdený, o veci rozhodne ordinár.
22. Uprázdnené miesto z dôvodu zrieknutia sa, pozbavenia alebo smrti zaplní farár dodatočným menovaním na zostávajúce obdobie.
23. Celú FER môže farár rozpustiť z vážnych dôvodov, ale iba s písomným súhlasom diecézneho biskupa.
24. Po menovaní nového farára zostáva FER vo svojom zložení až do ustanovenia novej FER a pomáha farárovi najmä pri oboznamovaní sa s ekonomickou situáciou farnosti.
25. Ustanovením novej FER novým farárom sa ukončí činnosť predchádzajúcej FER aj pred uplynutím jej funkčného obdobia.
26.
Nový farár má zriadiť novú FER do jedného roka od prevzatia svojho úradu, alebo potvrdí zloženie doterajšej FER, ktorá dokončí svoje funkčné obdobie.
 
Úlohy farskej ekonomickej rady
27. Pomáha farárovi pri zodpovednom spravovaní farského majetku.
28. Dbá o to, aby farnosť neutrpela materiálnu škodu, alebo aby sa nestratilo nič z toho, čo tvorí historicky a kultúrne cenný alebo pamiatkovo chránený majetok farnosti.
29. Prerokúva plánovaný rozpočet farnosti na kalendárny rok (kán. 1284 § 3) s dôrazom na dôkladné zváženie plánovaných investičných akcií.
30. Po uplynutí kalendárneho roka pomáha farárovi zostaviť výkaz o hospodárení – prehľad príjmov a výdavkov (1284 § 2.8°) - ktorý farár odošle v určenom termíne na biskupský úrad.
31. Stará sa o zdroje príjmov a zabezpečenie potrieb farnosti, povzbudzuje a organizuje veriacich v starostlivosti o budovy a ďalšie majetky farnosti. Pomáha farárovi pri vedení a dopĺňaní inventárneho zoznamu.
32. Dodržiava zásadu, aby milodary, ktoré dali veriaci na určitý cieľ Cirkvi, boli použité iba na tento cieľ (kán. 1267 § 3).
33. Ku všetkým väčším ekonomickým aktivitám farnosti, ako sú uvedené v článku 3, sa vyžaduje písomné vyjadrenie FER, ktoré farár priloží k žiadosti o súhlas biskupského úradu.
34.
Pri výmene farára sú zástupcovia FER prítomní pri odovzdávaní a preberaní správy farského majetku.
 
Zasadania
35. Zasadanie FER zvoláva farár a určí program, ktorý sa má prerokovať, pričom prijíma ďalšie návrhy, ktoré do programu predložili členovia FER. Bez farára nemôže byť žiadne zasadanie FER.
36. FER sa má schádzať aspoň dvakrát v roku.
37. Okrem pravidelných zasadaní, farár môže zvolať FER vždy, keď si to okolnosti vyžadujú a keď si potrebuje vypočuť názor FER vzhľadom na dobré plnenie úlohy starostlivého hospodára.
38. Pre platné zasadanie sa vyžaduje prítomnosť viac ako polovice členov FER.
39. Členova FER vyjadrujú svoju mienku hlasovaním alebo vyslovením názoru na prejednávanú vec. Konečné rozhodnutie vo veci prináleží farárovi ako štatutárovi farnosti.
40. Hoci kapláni nie sú členmi FER, je vhodné, prizývať ich na jednotlivé zasadania, aby sa oboznamovali s vedením farnosti a pripravovali sa na budúce samostatné vedenie farnosti. Nezapájajú sa do hlasovania FER.
41.
Uznesenie prijaté bez farára, ako predsedu FER a štatutára farnosti, alebo proti nemu, je neplatné.
 
Osobitné ustanovenia
42. Hospodárenie farnosti musí byť v súlade s kánonickými normami a príslušnými zákonmi štátu.
43. Členovia FER majú čo najskôr informovať farára o závažných skutočnostiach, týkajúcich sa hospodárenia farnosti.
44. Právo kontrolovať činnosť FER má ordinár, diecézny ekonóm a osoba poverená ordinárom pre túto úlohu.
45. Farské peniaze musia byť uložené v banke na účtoch farnosti a účtovné doklady starostlivo uchované vo farskom archíve. Farské peniaze nesmú byť ukladané na žiaden osobný účet.
46. FER starostlivo dbá o to, aby žiaden z jej členov nebol v konflikte záujmov, teda aby nebol v majetkovo-právnom ani inom ekonomickom vzťahu s farnosťou (kúpa, predaj a prenájom farského majetku, dodávateľ materiálu, platených prác a služieb pre farnosť a podobne).
47. Normy tohto štatútu zaväzujú všetkých členov FER (kán. 94 § 2).
48. Zmeniť tento štatút môže iba žilinský diecézny biskup po vypočutí mienky Kňazskej rady Žilinskej diecézy.
49. Tento štatút nadobúda platnosť dňom schválenia diecéznym biskupom a účinnosť publikovaním v Acta Curiae Episcopalis Žilinensis.
V Žiline 1. marca 2010