Omše napokon s limitom 6 ľudí aj s kňazom
Slávenie verejných bohoslužieb zostáva možné, avšak s limitom 6 osôb, vrátane kňaza.
Informuje o tom TK KBS s odvolaním sa na konečnú verziu opatrení, ktorú vydal v stredu (14.10.2020 - sp. zn.: OLP/8326/2020) večer Úrad verejného zdravotníctva.
Z dokumentu podľa TK KBS vyplýva, že hromadné podujatia napokon nebudú zakázané úplne, bude ich možné konať so zásadným obmedzením, teda maximálne do šesť osôb. Po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva hovorca KBS Martin Kramara potvrdil informáciu, že toto pravidlo sa vzťahuje aj na bohoslužby.
„Hoci to nie je veľká zmena, bude predsa uskutočniteľné, aby na svätú omšu prišla napríklad aspoň rodina, na ktorej úmysel je daná bohoslužba slávená,“ vyjadril sa hovorca biskupov Kramara.
Biskupi čakali, či príde zmena
Hovorca biskupov Martin Kramara tvrdí, že biskupi urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby zostala zachovaná aspoň minimálna možnosť verejných slávení bohoslužieb. Boli ochotní prijať sprísnené obmedzenia alebo podmienky. Oslovili predstaviteľov štátu, písali listy premiérovi aj ministrom so žiadosťou o prehodnotenie zákazu.
„Napriek ich úsiliu bude od 15. októbra 2020 takýto zákaz platiť. Slovensko sa tak podľa všetkého stane prvou a zatiaľ jedinou krajinou Európy, kde štát v druhej vlne koronavírusu plošne zakáže verejné bohoslužby,“ tvrdí Kramara s tým, že jedinou výnimkou budú krsty, sobáše a pohreby.
Biskupi v listoch predstaviteľom štátu vyjadrili ochotu pomáhať v boji s pandémiou. Kramara tvrdí, že biskupi opakovane nástojili na dodržiavaní opatrení vo farnostiach. Nič podľa neho nenasvedčuje tomu, že by sa kostoly stali ohniskami nákazy.
„Aj preto zostáva mnoho veriacich prekvapených z toho, že kým cestovať, chodiť do práce aj na nákupy, ba aj stolovať vonku bude naďalej možné, konať bohoslužbu v chráme či pred ním možné nebude.“ Plošný zákaz bohoslužieb vnímajú podľa Kramaru mnohí ako prejav praktického materializmu, ktorý duchovný život pokladá za zbytočný.
„Avizovaný spôsob opakovaného plošného ,vypínania' náboženského života nesie v sebe riziko zabudnutia na dôležité skutočnosti, konkrétne na dôstojnosť ľudskej osoby, ktorá má nielen telesné, ale aj duchovné potreby.“
„Podľa možností jednotlivých farností nech kostoly zostávajú otvorené na individuálne návštevy, modlitbu a poklonu. S horlivosťou a obetavosťou vytvorte podmienky, aby veriaci mohli prijať sviatosť zmierenia a sviatosť oltárnu,“ napísal svojim kňazom bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Aktualizované 15.10.2020
|