VEĽKONOČNÉ TROJDNIE
Vel'konočné trojdnie Zeleného štvrtka, Velkého piatku a Bielej soboty je vyvrcholením celého liturgického roka.
Zelený štvrtok začína omšou svätenia olejov v katedrálnom chráme za prítomnosti kňazov celej diecézy okolo svojho biskupa. Kňazi si obnovujú svoje kňazské sľuby, pretože v tento deň Kristus ustanovil sviatosť kňazstva.Večerná svätá omša je spomienkou na Ježišovu Poslednú večeru, pri ktorej ustanovil Eucharistiu a vyslovil príkaz lásky k blížnemu.
V deň Vel'kého piatku Cirkev rozjíma o umučení a smrti svojho Pána. V tento deň podľa pradávnej tradície Cirkev neslávi obetu svätej omše, pretože ju slávi sám Kristus krvavým spôsobom na kríži. Kristov kríž v dnešný deň triumfuje. Pre veriacich je to deň prísneho pokánia ,pôstu a poklony Krížu.
Obrady Bielej soboty sa konajú po západe slnka v rámci tzv. Veľkonočnej vigílie (bdenia). Podľa pradávnej tradície je táto noc očakávaním Pána, noc bdenia, zasvätená Pánovi (Ex 12, 42). Biela sobota - oslava Kristovho zmŕtvychvstania začína Veľkonočnou vigíliou, keď sa začínala aj židovská Pascha. Počas Veľkonočnej vigílie Cirkev bdie a očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie, Katolícka cirkev slávi vigíliu už ako radostnú slávnosť vzkriesenia, znovu sa rozozvučia zvony, ktoré od štvrtka večera mlčali. Veľkonočná vigília Veľkonočnou nedeľou, je liturgicky veľmi bohatá: obrad svetla, bohoslužba slova, obnova krstných sľubov, eucharistia.
Veľkonočná nedeľa - v tento deň si rímsko - katolíci pripomínajú ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Zmŕtvychvstanie – najväčší Kristov zázrak a základná pravda kresťanskej viery. Je to víťazné zavŕšenie Kristovho vykupiteľského diela. Jeho duša sa opäť spojila s osláveným telom, na ktorom síce ostali rany ukrižovania, ale ináč nepodliehalo obmedzeniam času a priestoru.
Veľkonočný pondelok - na pamiatku toho, čo sa udialo prvého dňa po sobote. Vtedy totiž anjel dodával odvahu ženám, ktoré na úsvite pribehli k hrobu a boli vydesené a znepokojené, keď ho našli prázdny. „Neľakajte sa!“ povedal im. „Vstal z mŕtvych. Niet ho tu.“ (Mk 16, 6). A dodal: „Ale choďte a povedzte (to) jeho učeníkom.“ Posledný sviatočný deň Veľkej noci je známy aj šibačkou a oblievaním dievčat vodou.
Veľkonočné obdobie - obdobie veľkonočnej slávnosti – trvá 50 dní. Začína sa na Bielu sobotu večer a končí sa večer na sviatok Zoslania Ducha Svätého (Turíce).
|