|
FARSKÝ LIST
Rímskokatolícka cirkev
Farnosť svätého Ladislava Rajec Advent, Vianoce 2022
|
Z obsahu:
- 7 tajomstiev svätej spovede; Adventný čas; Čas sa blíži
- Srdečne Vás pozývame na vysluhovanie sviatosti zmierenia pred Vianocami - Pozvánka
|
|
|
Čas radosti, veselosti, svetu nastal nyní,
porodila Spasiteľa Mária bez viny.
V jasliach v Betleheme, na slame, na zime. Leží malé dieťa milé, Pán zeme...
Drahí bratia a sestry, milí priatelia,
jasle a Betlehem nám opäť upriamia pozornosť na prítomnosť Božieho Syna Ježiša Krista. Na freske Narodenia Pána od talianskeho renesančného majstra Sandra Botticelliho z roku 1475, možno nájsť zaujímavú symboliku. Dieťa neleží v jasliach, ale akoby sedelo, opreté o zviazané pšeničné snopy. Touto symbolikou autor poukazuje na etymologický význam názvu mesta Betlehem, v ktorom sa naplnili predpovede starozákonného proroka Micheáša o narodení Spasiteľa sveta.
Názov Betlehem sa skladá z dvoch slov: „Beit“ a „Lechem“. V semitských jazykoch je Lechem slovo pre základnú obživu. V hebrejčine to znamená chlieb. Beit znamená dom. Betlehem je Dom chleba. Chlieb vyrobený z pšenice bol základným zdrojom obživy. Podľa poznatkov modernej archeológie sa práve v okolí Betlehema vyskytovalo množstvo mlynov a pekárni. Pútnici odchádzajúci z Jeruzalema smerom cez Betlehem do púšte, práve tu si mohli doplniť zásoby a zakúpiť si chlieb na cestu. Z duchovného pohľadu sa Betlehem spája s iným druhom chleba, s ktorým sa sám Ježiš neskôr stotožňuje, keď povedal: „Ja som chlieb života“. V Betleheme sa narodil Ježiš Kristus, ktorý je chlieb z neba pre dušu človeka. A tak Botticeliho pšeničné snopy, na ktorých sedí dieťa, zároveň poukazujú na samotnú Eucharistiu, chlieb, ktorý sa premieňa na Kristovo Telo. Pápež František poukazuje: „Tam, v dome chleba, sa Boh rodí v jasliach, teda v kŕmidle. Akoby nám vravel: hľa tu som pre vás, ako vaše jedlo. Neberie, ale ponúka; nedáva niečo, ale seba samého. V Betleheme objavujeme, že Boh je Ten, kto život dáva. ... Preto sa nám ponúkol každý deň svojho života, od kŕmidla v Betleheme až po večeradlo v Jeruzaleme. A ešte aj dnes sa na oltári stáva Chlebom, ktorý sa láme pre nás: klope na naše dvere, aby mohol vojsť a večerať s nami.“ Drahí bratia a sestry, milí priatelia, dobrou adventnou prípravou môžeme dať viac vyniknúť duchovnému bohatstvu Vianoc. Prijať Ježiša do srdca, ako nebeský chlieb, môže nadovšetko obohatiť celý náš život. Nasýtiť naše srdce môže len Boh, ktorý je Láska. Náš obnovený chrám je nielen počas vianočných sviatkov, ale po celý rok našim betlehemom, domom, kde sa rozdáva duchovný chlieb v Božom slove i Eucharistii, aby i v novom roku sýtil naše duše, dával silu a roznecoval život viery a lásky v nás i v našom farskom spoločenstve.
Všetkým, či už, deťom, mládeži, dospelým, chorým, spevákom, asistencii v kostole, členom speváckych zborov, animátorom, Dcéram kresťanskej lásky, vedeniu a zamestnancom Mesta Rajec, obecných úradov, KSŠ, gymnázia, základných škôl, materských škôlok, Domova vďaky, firmám, podnikateľom, organizáciám a združeniam, dobrodincom, Ministerstvu kultúry SR a každému, ktorí ste akokoľvek prispeli k duchovnému i spoločenskému dobru našej farnosti i v tomto roku 2022, vyslovujeme úprimné Pán Boh odplať! Peter Hluzák, farár-dekan
Srdečne Vás pozývame na roráty
Sväté omše:
- pondelok až sobota o 6:30 vo farskom kostole,
- Ďurčiná piatok o 6:45
Raňajky v Pastoračnom centre.
Obsah adventnej doby výstižne vyjadrujú staré adventné piesne - roráty - zostavené podľa biblických textov, prevažne prorockých. Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo "kráčalo v tmách" (lz 9,2). Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne zo 16. storočia z Francúzska: "Rorate coeli de super..." ("Rosu dajte nebesia zhora...").
Význam adventu
Adventná doba nie je našťastie len časom nákupnej horúčky. Má predovšetkým svoj duchovný obsah.
Vyzýva nás k stretnutiu s Kristom v našom každodennom živote a pripravuje nás na jeho slávny druhý príchod.
|
|
Ježiš sa narodil v tichu noci.
Pozývame všetkých,
aby sme si na Štedrý deň dopriali ticho
a vytvorili atmosféru radosti, pokoja
a nie rachotu delobuchov a petárd.
Duchovne spojení prežijeme tento čas
ako jedna veľká rodina.
|
7 tajomstiev svätej spovede
Vínny Flynn napísal knihu 7 tajomstiev svätej spovede. Úžasným spôsobom v nej vysvetľuje kresťanské chápanie pokánia a obrátenia. Píše: „Spoveď som nikdy nepovažoval za príjemnú činnosť. Predstava, že inému človeku mám hovoriť veci ktoré nechcem priznať ani sám pred sebou, nebola veľmi vábivá. Vždy to bolo nepríjemné, často ťažké a niekedy priam ponižujúce - najmä keď kňaz nebol trpezlivý a chápajúci. Keďže som bol „dobrým katolíkom“ a chcel som prijať sväté prijímanie vedel som, že na prijímanie nemôžem ísť, ak mám na duši ťažký hriech. Vždy, keď som si uvedomil, že som spáchal ťažký hriech, pocit viny ma nútil ísť na spoveď. Spoveď a sväté prijímanie boli pre mňa dve úplne odlišne veci. Ich jediný vzťah spočíval v tom, že jedno si vyžaduje to druhé. Chcel som prijať sväté prijímanie, a tak som musel ísť na spoveď. Keďže som spoveď chápal len obmedzene, úplne som sa sústredil na hriech, čo v mojom ponímaní nebolo najšťastnejšie riešenie. Znamenalo to, že som bol zlý „myšlienkami, slovami alebo skutkami“.
Mal som ten zoznam stále na mysli, bol to akoby „zoznam potravín“, zoznam zlých myšlienok, slov a činov. Keď som mal na ňom príliš veľa položiek alebo keď jedna z položiek bola príliš zlá či šokujúca, uvedomil som si, že by som nemal chodiť na sväté prijímanie, pokiaľ nepôjdem na spoveď. Pozbieral som odvahu a prinútil som sa ísť do spovednice. Dúfal som, že kňaz nebude vedieť, kto som. Poznáte to? Myslel som si, že Boh sa do spovede zapája len nepriamo. Myslel som si, že spoveď bola len medzi mnou a kňazom. Odrapotal som svoj zoznam hriechov a odrecitoval modlitbu dokonalej ľútosti, ktorú som si zapamätal ešte z detstva. Kňaz mi odpustil v Božom mene a uložil mi pokánie; a zo spovednice som odišiel s pocitom úľavy. Vedel som, že začínam odznova a opäť môžem chodiť na sväté prijímanie. Bolo to celé zlé? Samozrejme, že nie.
Musíme si uvedomiť hriech a odpustenie. A určite by nebolo správne, keby som prijímal sväté prijímanie s ťažkým hriechom na duši. Moje chápanie spovede však bolo také obmedzene a jednostranné, že mi bránilo objaviť skutočnú krásu a hodnotu tejto sviatosti - krásu a hodnotu, ktorú sa aj malé dieťa dokáže naučiť pochopiť, ak je mu správne predložená.“
Ďalej píše: „Myslím si však, že hlavný dôvod, prečo sa vraciame na spoveď s tým istým zoznamom, je ten, že nerozumieme, čo chce Kristus v spovednici s nami urobiť. Ideme tam, lebo chceme, aby sa nám odpustili hriechy. No neuvedomujeme si, že on chce pre nás urobiť oveľa viac! Chce nás uzdraviť z postojov. nezriadených žiadostí, problémov a rán, ktoré spôsobujú, že stále pácham tie isté hriechy. Ak budete v Katechizme hľadať informácie o spovedi, nenájdete ich pod položkou „Odpustenie“. Nájdete ich pod položkou „Uzdravujúce sviatosti“.“
Flynn cituje sv. Faustínu a vysvetľuje, že by sme k spovedi mali chodiť z 2 hlavných dôvodov: 1. aby sme sa uzdravili a 2. kvôli výchove - naša duša potrebuje stálu výchovu ako malé dieťa."
Teda uzdravenie a výchova. Sv. Faustína vôbec nespomína hriech i odpustenie. Prečo? Lebo vie, že hriech nás zraňuje, a aj keď sa nám odpustia hriechy, ostávame zranení, zmätení a duchovne slabí. Odpustením hriechov sa len začína proces uzdravovania a obnovy vzťahu s Bohom. Spoveď je proces uzdravovania o výchovy, ktorý nám pomôže rásť, aby sme stále znova neupadali do tých istých hriechov a nechodili stále s tým istým zoznamom.
Flynn konštatuje: „Boh sa nezameriava na náš hriech,, ale na náš vzťah s ním." Adventný čas
Napriek tomu, že média nám už dávno avizujú Vianoce, prežívame ešte stále čas Adventu, čas očakávania. Tie štyri týždne sú pre kresťana časom prípravy na narodenie nášho Spasiteľa. Ako sa pripravujeme? Ako sa pripravuje pokrstený kresťan katolík na príchod svojho Pána na svet?
Mnohí nerozumejú otázke. Veď tak isto, ako minulý rok, zháňame darčeky pre rodinu, stromček, výzdoby na stromček, na dom, pred Vianocami urobíme nákupy. Vykonáme si spoveď, pristúpime k svätému prijímaniu. Ak nezaspíme, tak prídeme aj na polnočnú svätú omšu. Potom navštívime príbuzných... pozrieme pekné rozprávky v televízií.
A ako sa pripravíš na príchod svojho Pána Ty?
Azda si myslíš, že ten Kráľ neba i zeme, čo kvôli tebe prišiel na svet, ten chce vidieť aj tento rok to isté, čo minulý? Napríklad to, že naháňaním darčekov si strávil desiatky hodín, ale do kostola si zašiel len v nedeľu, že si zaspal na polnočnú omšu, že si sa nebol poďakovať Bohu v kostole na konci roka za mnohé milosti, ktoré si dostal?
Na spoveď si šiel tam, kde spovedali rýchlo, ale po spovedi si prešiel pri človeku, s ktorým sa roky nerozprávaš a znova si sa k nemu neozval. Potom ste aj šli obaja na prijímanie, ešte šťastie, že on bol v druhom rade...
Advent je čas prípravy , ale aj čas nápravy. Či si myslíš, že narodený Boh chce vidieť rovnakého hriešnika, akého videl pri svojom príchode pred rokom? Ešte nedozrel čas, aby si Ty vykonal životnú zmenu? Aby si tento rok dal Ježišovi svoj veľký dar? Možno bude v podobe odpustenia veľkých krívd, ktoré si Ty (alebo tvoji predkovia) napáchal na svojich blízkych a známych.
Je čas prípravy. Priprav sám seba na stretnutie s Ježišom. Tento rok mu daj Ty svoj veľký dar. K tomu môžu napomôcť aj Roráty 2022 na tému: „Cesta do Betlehema.“ Jednotlivé zastavenia, či už Nazaret, Kána Galilejská, Kafarnaum.... nás povzbudzujú, aby sme na našej životnej ceste nezabudli žiť vieru, nádej, činorodú lásku a to vďaka Božiemu slovu, modlitbe, Eucharistii a ostatným sviatostiam.
Čas sa blíži
Ako Ta privítať, najvzácnejší hosť? Čas sa blíži a rúcho stále zdobia škvrny. Iskierkou nádeje oživujem adventnú sviecu a do jaslí prikladám steblo voňajúce požeh¬naním, postriebrené bolesťou srdca nad vlastnou nestálosťou. Predstava Tvojej krehkosti driemajúcej na lôžku môjho vnútra mnou lomcuje. Pod žiarou adventného venca sa napriek pro¬testu odhaľujú všetky zákutia časom zahmlené. Teraz už chápem, že moju nahotu neskryje žiaden plášť frajeriny. Znova prikladám steblo za steblom dúfajúc. Dúfajúc, že až príde môj čas, v Tvojej pamäti ostane len spomienka na vôňu domova, kde som Ti dovolil narodiť sa. M. Harajdová
V liste Ježiškovi:
Milý Ježiško, do nového roku Ťa prosím o štíhlu postavu a tučnú peňaženku.
S vďakou Jožko.
P.S.: Prosím Ťa nepomáľ sa, ako minulý rok.
|
Srdečne Vás pozývame na vysluhovanie sviatosti zmierenia pred Vianocami
|
Bohoslužby počas Vianoc
|
Oznamy farnosti sv. Ladislava v Rajci
Úradné záležitosti vybavíte:
Úradné záležitosti, informácie, rady, vybavíte počas stanoveného času na fare, alebo na tel. čísle 0902 895 899,
e-mail rajec@fara.sk
Krst - nahlasuje sa na farskom úrade. Treba priniesť rodný list dieťaťa. Krstní rodičia musia mať aspoň 16 rokov, nesmú žiť v nemanželskom zväzku, musia mať sviatosť birmovania a žiť praktickým sviatostným životom a podpíšu čestné vyhlásenie, že nemajú prekážku. Krstné poučenie je v sobotu o 8.30 hod. na farskom úrade alebo podľa dohody pred krstom.
Krst sa udeľuje každú 2. a 4. nedeľu počas svätej omše o 11.00 hod. vo farskom kostole, alebo z vážnych príčin v sobotu.
Sviatost' manželstva - zápisnica sa spisuje na fare 3 mesiace vopred; ak chcú snúbenci prijať chýbajúce sviatosti, tak 6 mesiacov vopred. K zápisu treba mať už zápisnicu zo štátnej matriky. Tam treba mať so sebou občianský preukaz, rodné listy, tiež mená a rodné čísla svedkov, krstný list (ak bol krst v inej farnosti), mená a adresu svedkov. Organistu si treba dohodnúť osobne. Vybrať si z ponúk termínov prípravy snúbencov a absolvovať ju. Dohodnúť si termín spísania zápisnice na fare.
Pohreb - nahlasuje sa na fare. Treba priniesť list o prehliadke mŕtveho, bez ktorého kňaz nemôže pochovať. Organistu a spevákov si treba dohodnúť osobne.
Pomazanie chorých - hlási sa kedykoľvek osobne na farskom úrade alebo telefonicky.
Úmysly sv. omší - sa nahlasujú v sákristii.
Požehnanie príbytkov sa hlási v sakristii.
|
Pozvánky
Katolícka spojená škola Vás pozýva na Adventné trhy spojené s predajom kníh, ktoré sa budú konať dňa 16. decembra – piatok od 15:00 do 20:00 h. v budove „zhorenej školy“ oproti kostolu. Čaká Vás množstvo výrobkov našich žiakov a ich rodičov, punč, kávička, kapustnica a iné dobroty. Finančný výťažok je určený na rekonštrukciu a zriadenie materskej škôlky.
Tešíme sa na Vás.
Vinšujeme Vám tieto slávne sviatky,
aby Vám dal Pán Boh šťastie,
hojné Božské požehnanie:
Na poli úrodu, v dome príplodu,
na statečku rozmnoženie,
na dietkach potešenie
a Vám všetkým dobrého zdravia upevnenie.
Nech Vám Dobrý Pán Boh žehná aj v novom roku,
to Vám vyprosujú Vaši kňazi
P.F. 2023
|
|
6.etapu reštaurovania fasády kostola
sv. Ladislava spolufinancujeme
s finančnou podporou
Mesta Rajec
a
Ministerstva kultúry SR
|
|
Vydavateľ: Rímskokatolícka cirkev, farnosť Rajec, A. Škrábika 41/7,023 56 Rajec,
E-mail: rajec@fara.sk Č.účtu: SK55 0900 0000 0000 7650 8054